Widget zależny od wyszukiwanej etykietyTen widget jest zależny od etykiet i wyświetlany tylko podczas wyszukiwania wybranych - Zobacz opis

czwartek, 9 września 2010

Wydrukuj to...

Nowy post - Edytor

rys.1
Edytor bloggera pracuje w kilku trybach. Jest on zależny od ustawień jakie poczynimy w naszych ustawieniach globalnych bloggera.
Zaleca się używanie najnowszej wersji edytora, jej opis poniżej. [rys.1]

1. Opis ogólny interfejsu:
Edytor jak wspomniałem wcześniej pracuje w kilku trybach pracy na początek tryb podglądu (bo najkrótszy opis)


A. Tryb Podglądu.
Klikając na  przycisk Podgląd w prosty sposób możemy zobaczyć jak będzie wyglądał nasz nowy wpis.

 

B. Tryb WYSIWYG
rys.2
 Edytor przyjazny dla nieznających zasad oraz języka xHTML. Aby przełączyć się pomiędzy trybami pracy do edytora WYSIWYG klikamy zakładkę Nowy post [rys.2] w przełącznikach trybu pracy.
W trybie WYSIWYG pasek formatowania posiada sporo funkcji ułatwiających nam pisanie nowego posta, ich obszerniejszy opis znajdziesz nieco niżej.
Pisanie nowego posta sprowadza się do edycji tekstu w polu edycyjnym oraz ustawienia opcjonalnych opcji posta. [rys.3] Możemy też oznaczyć nasz nowy post odpowiednią etykietą zezwolić na komentowanie, lub zaplanować jego publikację.

rys.3
Pisząc nowego posta warto zwrócić uwagę że tytuł naszego posta jest również jego adresem.  Tak więc tworząc nowy post z tytułem młoda para utworzymy post pod adresem moda-para.html a dzieje się tak dlatego że blogger pomija znaki diakrytyczne w tym przypadku Ł. Mając na uwadze pozycjonowanie młoda a moda to zupełnie co innego :)
Poprawnym sposobem było by podanie najpierw tytułu: mloda para, oraz zapisanie posta a następnie jego edycja do młoda para. Uzyskamy wtedy odpowiedni efekt pod pozycjonowanie bloga na wyrazy z polskimi ogonkami.
Tytuł posta może mieć dowolny link np. do oryginalnego artykułu opisanego w blogu, możemy też dodać dowolny załącznik.Rys.4
C. Tryb edycji kodu HTML
Interfejs uproszczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników
pozwala na bezpośrednią ingerencję w kod xHTML posta. 
Podobnie jak w edytorze WYSIWYG mamy do dyspozycji pola tytułu posta [rys.4] oraz linków , oraz odsyłacz do załączników. Dostępne też są przełączniki trybu pracy oraz pasek formatowania z podstawowymi jego opcjami.
Nie będę się tu rozpisywał bo tego trybu pracy edytora używają osoby które zazwyczaj nie maja problemu z xHTML  

2. Piszemy posta :) z WYSIWYG
Na samym początku skupmy się nad treścią naszego posta więc w polu edycyjnym [rys.2] piszemy lub wklejamy zawartość naszego posta. Podczas edycji możemy posługiwać się skrótami klawiaturowymi lub ikonkami paska formatowania [rys.2] zmieniając wielkość czcionki    oraz jej krój  , możemy też pogrubić   pochylić podkreślić lub skreślić   nasz tekst :) do tego celu używamy tych kilku przycisków na pasku formatowania. Możemy również zmienić kolor naszego tekstu   oraz  kolor jego tła  Ustalimy też kierunek wyrównania  , utworzymy punktowane i numerowane listy lub zaznaczymy „wybrany tekst jako cytat“ .
Jeśli nasz tekst był wklejony edytor zapamięta styl i skopiuje go w naszym poście, więc jeśli chcemy aby post był jednakowo sformatowany zaznaczmy na samym początku ów tekst i kliknijmy na ikonkę usuwania formatowania , edytory WYSIWYG  przenoszą również linki odsyłaczy. Po sformatowaniu posta warto go wzbogacić o odpowiednie grafiki , video oraz odsyłacze , a jeśli nasz post jest bardzo długi możemy dodać linię podziału . Edytor oferuje nam również prosty słownik oraz opcje definicji

Wszystkie operacje formatowania tekstu możemy w łatwy sposób wykonać zaznaczając dowolny fragment tekstu oraz klikając wybraną funkcje.

rys.5Dodajemy grafikę i video.
Pliki graficzne np. zdjęcia możemy dodawać z różnych źródeł najczęściej jednak przesyłamy je z naszego PC. Po ustawieniu kursora w miejscu gdzie ma pojawić się nasz obraz klikamy na ikonkę dodawania grafiki  , Teraz wybieramy pliki i dodajemy je do bloga. [rys.5] Teraz klikając na nie możemy ustawić ich wielkość oraz położenie względem tekstu i dodać ew. podpis lub alternatywny link. [rys.6]
Tutaj znajdziesz dokładniejszy opis jak dodać grafikę do bloggera


rys.6
W analogiczny sposób postępujemy z dodawaniem plików Audio-Video.
Nasze pliki graficzne zostaną przesłane do serwisu Picassa Web Album i umieszczone w stosownej galerii, natomiast pliki audio-video są umieszczane w  serwisie Google Video YouTube

O innych możliwościach edycji grafiki w poście przeczytasz tutaj.


Dodajemy linki.
Zaznaczając wybrany fragment tekstu który ma być linkiem klikamy na ikonę odsyłaczy , podajemy link i gotowe :)

Publikacja lub zapis
Aby nasz post pojawił się w blogu musimy go opublikować klikając Publikuj posta lub zapisać do późniejszej edycji.

Pytania i wnioski komentarze klepać poniżej :)
10010010001000101010111011101011010101011100111101111000011011100010111011011100011111000010101010101010111001110000000011001110101111000111110

Napisano już 41 komentarze/y. Aż się prosi coś dodać od siebie...
Już teraz przyłącz się do dyskusji i dodaj nowy komentarz


Podoba ci się modyfikacja sekcji komentarzy - opis znajdziesz tutaj: Tuning komentarzy

marcinwks pisze...

Dzięki pomogło :)

marcin1703 pisze...

Super!Dzięki za wskazówki :)

Anonimowy pisze...

Witam!
Ja mam nadal problem. Jeżeli wybieram opcję rozmiar "bardzo duży" to niestety zdjęcie jest o wiele za duże ponieważ zachodzi na boczny pasek i przykrywa archiwum bloga. Jeżeli wybieram opcję "duże zdjęcie" to zdjęcie jest malutkie. Co zrobić?

stach pisze...

Poczytać tutaj: http://edytuj.blogspot.com/2010/10/grafika-nieco-inaczej.html

chmiielik . ; d pisze...

Witam. Ja mam problem, bo piszę bloga ale niestety nie mogę pisać kolorem ani nic tak jak na RYSUNKU 4 . ;( Jak piszę posty. Co mam zrobić błagam pomóż!!!

stach pisze...

przełącz tryb pracy rys2 kolor niebieski - nowy post

annaa. pisze...

mam problem. :( jak mogę przejść z trybu html na WYSIWYG?
Gdzie to się zmienia? http://img163.imageshack.us/f/pomocy.jpg/

pozdrawiam, ania.

stach pisze...

rys.2 pole zaznaczone na niebiesko anno

rockytamtue pisze...

nie mogę dodać zdjęć. Kiedy klikam w "Dodaj zdjęcie" to cały czas się ładuje i nie chce włączyć. Co zrobić ??

stach pisze...

przyczyn może być kilka

1.łącze internetowe - zbyt wolne i tracisz cierpliwość ;)
2.przeglądarka - sprawdź koniecznie w innej najlepiej zainstaluj nową
3.wirusy i inne paskudztwa - czyli wracamy do punktu drugiego
4.wtyczki i dodatki - jw. - można też sprawdzić na innym PC np z kafejki
5.przyczyna tkwi po stronie konta google - dodać nowego autora i spróbować publikować na innym koncie
Pozdrawiam...

rockytamtue pisze...

dzięki. spróbuję. :D

Alicja pisze...

witam mam taki problem jak pisze posta i chce dodać zdjęcia to wyświatla mi się tylko kod a ja bym chciała przed dodanie jeszcze zmniejszyć/ zwiększyć i zobaczyć ogólnie jak to wygląda a nie mogec :(

Unknown pisze...

Witam, mam problem z napisaniem posta. "Kółko" ciągle się ładuje, nawet po kilku godzinach nic. Usunęłam ciasteczka, historię, wirusów komputerowych nie mam? Czy to wina Java? ;< Od jakichś 2 tygodni mam z tym problem. Raczej nic nie grzebałam w ustawieniach komputera/przeglądarki. Otwieranie strony w innej przeglądarce także nie pomaga. Co robić?

Unknown pisze...

Witam, chciałabym móc wstawiać na bloga muzykę z youtuba - w sensie bez wideo, jedynie sam pasek, czy jest to możliwe i jak? Bo nigdzie nie mogę tego znaleźć a szukam już z 1,5 tygodnia.

Pozdrawiam będę bardzo wdzięczna za odpowiedź

Wiola pisze...

Już kilka razy korzystałam z pomocy Twojego bloga, teraz również przyda się fachowiec :)

"Dodajemy linki.
Zaznaczając wybrany fragment tekstu który ma być linkiem klikamy na ikonę odsyłaczy , podajemy link i gotowe :)"

Chciałabym zrobić, rzecz nico odwrotną. Mam nadzieję, ze dobrze to opiszę... Przypuśćmy, że mam stworzoną na blogu jedną stronę poświęconą recenzjom. Ok recenzje się tworzą w jednym ciągu, ale w pewnym momencie przydałby się spis treści na początku strony. Chciałabym aby każdy z punktów spisu treści był jednocześnie odsyłaczem do wybranego fragmentu tekstu na tej samej stronie (recenzji). Czy da się tak zrobić?

Pozdrawiam!

Brzozóweczka pisze...

mam problem z dodawaniem obrazów. Mam ustawiony nowy zaktualizowany edytor. I jak chce dodac obraz to wybieram go z dysku, on sie zaladuje, zaznaczam go granatową ramką do wstawienia w posta klikam dodaj wybrane i nic, obraz znika. Co z tym zrobić aby działało poprawnie?
Pozdrawiam

TheMen'sSide pisze...

Ponawiam pytanie Anki... Mam ten sam problem. Niby zdjęcie się ładuje, ale jak klikam na "dodaj Wybrane" nic się nie dzieje.

Ewa pisze...

Czesc, jak dodac kolejna podstrone, jak w tym blogu: http://whiteplate.blogspot.com/ sa KATEGORIE. Szukam i szukam... i jeszcze jedno: jak dodac filmy z youtube, ale nie 4 na raz, tylk 1? W dodanych wideo, pokazuja mi sie od razu 4. W okienku Konfiguruj list stron, mam tylko 1 i nei wiem gdzie dodaje sie kolejne, azeby te kolejnosc ustalic! no i jak potem dopisywac posty do odpowiedniej podstrony..... Dziekuje z gory!

Ewa pisze...

No dobrze, strony juz dodalam, poukladalam... ;-) ale nadal nie wiem jak ustawic 1 zamiast 4 filmow z youtube...

Madeleine pisze...

A JA MAM PYTANKO :)
Otóż w edytorze istnieje funkcja zwijania tekstu.
Chciałabym zastosować w swoich postach funkcję "Czytaj dalej...", coś takiego :)
Jak mogę to uzyskać?

stach pisze...

użyj linii podziału /opis w poście powyżej/ lub i poczytaj tutaj

Hanna Krawsz pisze...

Witam, parę dni temu założyłam pierwszego bloga, mam ustawione w tej chwili 5 postów na jednej stronie ( głównej) , ale cały czas nie chce mi opublikowac kilku postów na tej stronie, tylko mam jeden, a ten kolejny musze klikac na "starsze posty",lub do archiwum lub na etykiety, wtedy wyświetla się kolejny, ten drugi, ale tez tylko pojedyńczo, a ja chciałabym miec tak jak na innych blogach po prostu posty pod postami. Nawet kiedy klikam przez etykiety, i dalej "pokaż wszystkie posty" to nadal wyskakuje tylko jeden :( Zmieniałam już ta liczbe postów na wszelkie sposoby, nawet na 1 i nic, ciągle to samo, jak to zmienić, prosze łopatologicznie, nie wrzucam nic poza krótkim tekstem i kilkoma zdjęciami, czemu nie chce dawac kilku postów? dziekuję za odpowiedzi, mój blog http://handycandypl.blogspot.com/

Unknown pisze...

Witam. Mam pewien problem:(
Od niedawna mam bloga i jeszcze nie bardzo rozumiem wszystko. Chodzi mi o jedną rzec. Otóż mam na swoim blogu zakładki, jak to jest z założeniem nowego posta?? czy on tylko na stronie głównej zawsze będzie się znajdował ? Chciałabym dodawać również nowe posty w innych moich zakładkach ponieważ każda dotyczy innych produktów. Widzę , że komentarze były pisane dość dawno , ale może ktoś mi pomoże :) z góry dziękuję :) pzdr

Wercia_153 pisze...

Mam problem. Założyłam bloga ok. tydzień temu. Wszystkie notki pisałam w WYSIWYG i nie miałam z tym żadnych problemów. Jednak gdy dzisiaj chciałam napisać nową notkę wszystko było w HTML. Jak mam zmienić HTML na WYSIWYG? Proszę o szybką pomoc. Z góry dziękuję :)

Unknown pisze...

Witam!

Mam podobny problem jak Wercia_153. Czy blogger zmieniał coś w swoich ustawieniach? Z przycisków edycji mam dostęnych tylko 6 opcji (zmiany kursywy, dodanie fotki i dodanie linka). Liczę na pomoc!

Szeptun pisze...

przyłączam się do powyżej opisanego problemu, chyba jest cos globalnie... wiecie gdzie sie wyłącza WYSIWYG??

Unknown pisze...

Hej problem tkwi w najnowszej aktualizacji opery. Wystarczy przerzucić się na inną przeglądarkę i wszystko jest po staremu. Za radą znajomej korzystam z Google Chrome - ona miała ten sam problem z operą.

MIKUNO pisze...

Mam podobny rpoblem jak Wy ;) Dzięki za odpowiedź ;)

Tonik pisze...

Witam

Proszę o pomoc.
Posiadam na blogu slider, ponoć dość prosty. Potrafię podpinać posty pod slider, ale co zrobić, aby posty najpierw ukazywały się tylko na sliderze (a nie równocześnie) a później dopiero spadały do wątku głównego? Próbowałem jakoś ukryć posta w wątku głównym, ale bez efektu.
Pozdrawiam

davv pisze...

Dlaczego gdy klikam "podgląd" to nie włącza mi się podgląd tylko same tło bloga ? ;_;

Unknown pisze...

Witam, mam problem : Jak dodać post do danej zakładki? np.,,Hity Lata" do zakładki ,,Moda". Bardzo proszę o pomoc, gdyż przez to nie mogę czerpać radości z prowadzenia bloga :/

Anonimowy pisze...

Ja również nie mogę zamieścić posta w danej zakładce, wszystko pojawia się na głównej stronie :/

Unknown pisze...

Witam!
Ja też chciałabym dodać jakiegoś posta do innej zakładki, ale nie mogę.. Na moim blogu mam opowiadanie, ale też o mnie i o kilku gwiazdach, a wszystko dodaje mi się do opowiadania.. to trochę dziwne.. raz tego nie zauważyła, i skapnełam się dopiero po tygodniu.. to nie jest fajne i chyba założę bloga na czymś innym, a nie na bloggerze..

Anonimowy pisze...

Szkoda, że jako zwykły początkujący Użytkownik muszę korzystać z htmla, by przypisać gdzieś posta :/

stach pisze...

Aż chciało by się zanucić Sen o dolinie Budki Suflera...

Dla tych co nie poddali się w walce z kategoriami /ostatnie kilka wpisów/ na blogu recepta po raz kolejny...

lalka♥ pisze...

Witam .. dodawałam gry na bloga z obrazkiem i wklejałam linka do tej gry .. od pewnego czasu nie zmienia mi się link tylko muszę zmieniać ręcznie na / nowy /usuwając poprzedni link aby wkleić odpowiedni do gry . Nie wiem co jest tego powodem że link się nie zmienia .. Bardzo bym była wdzięczna za pomoc ..

lalka♥ pisze...

dlaczego na przeglądarce FF nie wizę od paru dni licznika online na blogu a na innych przeglądarkach się wyświetla .. co się stało ???

lalka♥ pisze...

z tego co zauważyłam to wtyczka Adobe flash jest do kitu .. za którymś razem włączania i wyłączania licznik się pokazuje ... co za badziewie !

polkapolka pisze...

Witam. Wczoraj rozpoczęlam blogowanie. Post napisany, gotowy do publikacji...Nacisnelam ,,opublikuj" niestety post nie jest widoczny na stronie :( jakies wskazówki?

elzablogg pisze...

Mam stronę główną i dwie strony dodatkowe np strona 1 i strona 2 Chciałabym publikować posty na poszczególnych stronach. Ale jak wchodzę na stronę np 1 to widzę napisany już tam post ale nie mogę napisać nowego. Jak wejdę na stronę główną i piszę post to niestety nie wiem jak go zamieścić w podstronie. A jakoś mi się kiedyś udało tam zamieścić jeden post .... Proszę o rady

Sandra pisze...

Nie mogę zapisać ani zobaczyć podglądu posta. Nie wiem co się dzieje :c Próbowałam przez cały dzień i nic :( Proszę o szybka pomoc

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania i wyłapywania ew. błędów... Twoje IP: