Widget zależny od wyszukiwanej etykiety



Ten widget jest zależny od etykiet i wyświetlany tylko podczas wyszukiwania wybranych - Zobacz opis

wtorek, 22 lutego 2011

Wydrukuj to...

Edytujemy szablon - opis dostępnych edytorów

Jak bezpiecznie edytować szablon aby w razie wynikłych problemów nie stracić całej naszej pracy z blogiem? oraz czego potrzebujemy, czyli słów kilaka o narzędziach przydatnych podczas edycji.

Wszelkie próby edycji należy przeprowadzać za pomocą projektanta szablonów, problem pojawienia się błędu prawie nie występuje, a dostępne opcje w stopniu zadowalającym pozwalają nam na zmianę prawie wszystkich ustawień wizualnych w blogu. Aby jednak z nich korzystać musimy posiadać szablon kompatybilny z projektantem szablonów, a że takowych jest mało w sieci więc wybrać dowolny z projektanta i dostosować.


1. Dodajemy własny arkusz CSS przy pomocy projektanta szablonów.

Opcji projektanta chyba nie ma sensy tutaj opisywać bo interface nie jest bardzo skomplikowany, a praca z nim odbywa się intuicyjnie. Jednak wszystkie jego opcje działają tylko z szablonami przystosowanymi do projektanta.
Opisze więc tylko sposób na dodawanie własnych arkuszy CSS za pomocą opcji Dodaj arkusz CSS

rys.1
Przechodzimy do Projektanta szablonów [rys.1] i klikamy na zakładkę zaawansowane następnie Dodaj arkusz CSS w polu z prawej wklejamy kod stylu oczywiście pomijając tagi <style></style>
w taki sposób dodany styl jest umieszczany automatycznie we właściwym miejscu i zachowuje się podobnie jak umieszczony w gadżecie HTML/JavaScript.
Automatycznie mamy też generowany podgląd naszego bloga z dodanym wpisem. Aby lepiej przyjrzeć się zmianom możemy ukryć nasz interface klikając na Rozwiń podgląd jeśli wszystko jest OK klikamy Zastosuj do bloga natomiast klikając Powrót do Bloggera wprowadzone zmiany nie zostaną zapisane.
 Przykład jak dostosować szablon z projektantem szablonów znajdziesz właśnie w tym artykule.


2.Edytujemy kod szablonu.
rys.2

Kolejnym edytorem dostępnym w Blogerze jest tryb edycji HTML
Różni się on nieco w zależności od szablonu jaki posiadamy. Tak więc posiadacze starszych wersji szablonów tgz. klasycznych mają do swojej dyspozycji Szablon [rys.2] a nowsze szablony Projekt [rys.3] Aby dokonać konwersji bloga na nowsze szablony klikamy dostosuj projekt i wybieramy nowy szablon dla bloga.

W prostych szablonach klasycznych edytujemy tylko kod HTML - więc nie są nam potrzebne żadne dodatkowe opcje, natomiast nowsze szablony posiadające gadżety posiadają dwa tryby podglądu kodu HTML szablonu.

Tryb uproszczony - np jeśli edytujemy style lub inne fragmenty kodu lecz bez edycji gadżetów, oraz tryb rozszerzony - idealny do edycji zawartości bloga w tym gadżetów. Podczas edycji bloga, prawie wszystkie podane w tym blogu rozwiązania wymagają rozszerzenia szablonu widgetów. [rys.3]
rys.3
Przed zmienieniem jednak czegokolwiek w kodzie warto zapisać aktualna wersję na dysku, klikając na stosowny przycisk Pobierz pełny szablon. Dlaczego warto - jeśli jeszcze nie wiesz, szybko się o tym możesz przekonać dokonując zmian w kodzie szablonu za pośrednictwem przeglądarki.

Pobrany kod szablonu może nie tylko służyć jako kopia zapasowa szablonu, lecz daje nam możliwość edytowania za pomocą zewnętrznych edytorów HTML, które oprócz wbudowanego kolorowania kodu /aby był czytelniejszy/ niejednokrotnie posiadają wbudowane kreatory lub weryfikatory.
Takich programów jest dużo i nie będę tutaj któregoś szczególnie polecał ani rozpisywał się nad jego funkcjami - bo nie o tym jest ten blog. Osobiście używam UltraEdit i tyle w tym temacie :)



10010010001000101010111011101011010101011100111101111000011011100010111011011100011111000010101010101010111001110000000011001110101111000111110

Napisano już 18 komentarze/y. Dyskusja nabiera poważnego tempa...
Już teraz przyłącz się do dyskusji i dodaj nowy komentarz


Podoba ci się modyfikacja sekcji komentarzy - opis znajdziesz tutaj: Tuning komentarzy

Piotr Jaruga Fotografia pisze...

Witam
Przestudiowałem tekst uważnie ale nie mogę sobie poradzić z wprowadzeniem zmian do szablonu - przy użyciu Widoków Dynamicznych. Chodzi mi o zmianę czcionek: krój, wielkość i pogrubienie. Pole do css jest aktywne - próbuję kopiować tam teksty- wzory css (np .Header {
text-align: center;
}
... ale nie osiągam zamierzonego efektu - co robię nie tak?
pozdrawiam
Piotr

stach pisze...

w szablonie widoki dynamiczne - trudno cokolwiek zmienić - możesz to uzyskać tylko poprzez zapisanie szablonu na dysku i jego modyfikacje (oraz usuniecie stopki ze to widok dynamiczny - bo zaraz powróci do ustawień predefiniowanych - swego czasu tak to działało)
jednak niewiele można tam zmienić bo styl jest nadawany dynamicznie z JS i bibliotek JQUERY. Jeżeli dysponujesz wiedzą i własnym FTP możesz pobrać ww pliki - edytować zawartość CSS i zamieścić na własny serwer.

Panna Karina pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Lidka pisze...

a ja mam takie pytanie... bo chcialabym zmienic szablon swojego bloga ale strona z szablonami nie chce mi sie otworzyc =/ caly czas jest czarna strona... czym moze to byc spowodowane?

marchewcia pisze...

skąd mam wziasc ten kod stylu??? bo niewiem jak dodac Css znaczy skad wziasc taki kod??

Phoe pisze...

"jednak niewiele można tam zmienić bo styl jest nadawany dynamicznie z JS i bibliotek JQUERY. Jeżeli dysponujesz wiedzą i własnym FTP możesz pobrać ww pliki - edytować zawartość CSS i zamieścić na własny serwer."

No właśnie - myślałam o tym rozwiązaniu już wczoraj. JS ściągnęłam, ale albo jestem ślepa, ale w kodzie nie widzę odniesienia do żadnego innego pliku? (można dla mnie i innych podać linki do potrzebnych plików?) Ponadto zajrzałam również do JS i w kodzie też nie widzę nic, za co bym mogła złapać, aby cokolwiek pozmieniać. Co jest dziwne, bo zwykle umiałam rozszyfrować taki plik i zmodyfikować tam, gdzie zmiany potrzebowałam. Co dziwniejsze znalazłam stronę po angielsku, gdzie pokazuje się jak zmieniać całkiem wiele rzeczy w widokach dynamicznych, na dodatek z poziomu projektanta (poprzez dodaj styl) i ponoć ludziom to działa - mnie oczywiście nie działa.

Widoki dynamiczne są dziwne, naprawdę, ale podoba mi się, że gdyby się trochę pomęczyć, można byłoby stworzyć fantastyczną stronę. Inna rzecz, że blogger mógł lepiej przygotować ten szablon, dać większą możliwość edycji.

Phoe pisze...

Albo nie lepiej zrobić jakiś tutorial, jak modyfikować widoki dynamiczne?

stach pisze...

@Phoe - pisz tutorial trzymam kciuki ;)

Z projektantem można zmienić co najwyżej układ istniejących elementów ich kolorystykę i to w ograniczonym stopniu. Kod tych szablonów jest zmieniany i aktualizowany wraz z udostępnieniem nowych widgetów kompatybilnych z widokami dynamicznymi. Zanim coś napiszesz będzie nieaktualne :)
Obecnie oparte na Api ajaxowym szukaj na końcu kodu szablonu. Css też jest wczytywana z Ajaxa wiec projektant i dodawanie czegokolwiek mija się z celem ajax automatycznie zmienia nam styl na własny. To co zapewne wyszukałaś w Google dotyczyło pierwszych widoków dynamicznych /zanim jeszcze były w formie szablonu/



Pozdrawiam

Arfendes pisze...

witam, ja natomiast mam problem nieco inny... mam dwa konta w google, po zalogowaniu na jednym nie mogę kompletnie nic zrobić w projektancie szablonów, nie wyświetla mi się w nim nic, natomiast na drugim koncie nie mam takiego problemu i mogę do woli edytować szablon... co zrobić?

Unknown pisze...

hej mam pytanko, a jak wprowadzić muzykę w widoku dynamicznym?

Anonimowy pisze...

Skarbnico moja wiedzy wszelakiej na temat blogspota, ratuj! Próbuję sobie (metodą mocno łopatologiczną oczywiście) złączyć dwa szablony z tumblr'a i przenieść na platformę blogspotową i zastanawia mnie jedna rzecz. Jak uzyskać efekt stałego... nazwijmy to "pola" gdy cała treść/notki się przesuwają? tak jak np tu: http://fuckmefrank.tumblr.com/

V!ckyVamp!re pisze...

Dziękuję ślicznie^^ bardzo mi się to przydało, a trochę się naszukałam:) pozdrawiam:)

Tomasz Dobrowolski pisze...

Fajny artykul, nie wiem czy ktos moze mi pomóc, ale ja mam problem z edycja tagów i opis strony. Tam gdzie powinny byc tytuł taki jak sobie ustaawiłem " poszukując raju - blog o życiu na filipinach " dalej w wyszukiwaniach jest samo " poszukujac raju " pierw zmieniłem w ustawiniach i bez zmian, pozniej szukalem jak edytowac kod HTML znalazlem zastosowalem w komentarzach wszyscy jednoglosnie mowili ze dziala a u mnie nie dziala nadal, poza tym tam gdzie jest sekcja H1 i H2 czyli to co powinno byc istotnym tekstem dla wyszukiwarek w czesci H1 mam tylko " orgynal txt " a w sekcji H2 sa jakies bzdury ... pomocy :)
http://poszukujacraju.blogspot.com

Angel pisze...

Cześć mam pytanie jak w szablonie dynamicznym ustawić obserwatorów aby byli widoczni , znaczy bo jak wchodzę w układ to wybieram obserwujących no i ich ustawiam ale na widoku no na blogu ich nie widać..:( pomoże ktoś ?? Tak trochę późno piszę ale piszę :)
dzięki z góry :)
http://angelll-blog.blogspot.com/

studentka zarządzania pisze...

Chciałabym dodać LISTĘ OBSERWATORÓW w widoku dynamicznym- proszę o pomoc :(

Sergey pisze...

W TemplateMonster identyfikujemy najważniejsze cele projektu, które powinna posiadać gotowa strona internetowa .

Lessiter pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Vikii pisze...

Znajdź idealny motyw do swojej witryny wordpress motywy. Wybierz spośród tysięcy oszałamiających wzorów z szeroką gamą funkcji i opcji dostosowywania.

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i wyłapywania ew. błędów... Twoje IP: