Widget zależny od wyszukiwanej etykietyTen widget jest zależny od etykiet i wyświetlany tylko podczas wyszukiwania wybranych - Zobacz opis

sobota, 19 października 2013

Wydrukuj to...

Edytor szablonów - wyszukiwanie i obsługa

rys.1
Nowy interface Bloggera zmienił zupełnie sposób edycji szablonów.
W stosunku do poprzedniego jest skierowany bardziej w stronę mniej zaawansowanych użytkowników.
Wbudowane algorytmy sprawdzające wręcz uniemożliwiają uszkodzenie kodu.

Doszło sporo nowych rozwiązań jak miedzy innymi kolorowanie i zwijanie kodu, nawigacja po dodanych widgetach oraz automatyczny podgląd niezapisanych jeszcze zmian.
Zupełnie odmienny sposób wyszukiwania w kodzie.
Blogger doszedł zapewne do wniosku jeśli się nie znasz to tu /do kodu szablonu/ nie zaglądaj. Korzystaj z projektanta i nic tutaj nie zmieniaj. Niekiedy jednak zachodzi potrzeba by coś pozmieniać w tym kodzie bezpośrednio.


Udogodnieniami zapewne są szybkie nawigacje pomiędzy widgetami - wystarczy wybrać z listy interesujący nas widget by edytor przeniósł nas automatycznie do jego kodu. [rys.1] Kod jednak jest zwinięty - widać to po liczniku linii z lewej strony edytora, a klikając na trójkąty możemy rozwinąć dane elementy kodu np. w celu edycji. Możemy też usunąć cały widget kasując jego linie w kodzie.

Przydatna funkcja jeśli chodzi o szukanie początków i końców kodu widgeta - dość często z niej korzystam :)

rys.2
Wyszukiwanie w kodzie to już zupełnie inna historia - aby dostać się do okienka wyszukiwania [rys.2] trzeba wpierw kliknąć w dowolne miejsce na kodzie a następnie przytrzymać CTRL+F - oczom naszym powinno ukazać się okno wyszukiwania. Możemy do niego wprowadzać dowolne frazy lub kody następnie klikając ENTER edytor podświetli nam w kodzie ich wystąpienia. Aby przejść do kolejnych wystąpień wyszukiwanych fraz wystarczy klikać w ENTER.

Osobiście brakuje mi możliwości korzystania z wyszukiwarkowego CTRL+F który nijak się nie odnajduje w zwijanych fragmentach kodu - a najbardziej brakuje chyba możliwości wyszukiwania wstecz /do góry/ To akurat nie udało się najlepiej i by zaawansowany użytkownik mógł kopać w kodzie zmuszony jest do jego edycji na zewnętrznym edytorze :( a wystarczyło by coś na miarę wcześniejszego "rozszerz szablony widżetów". Ręczne klikanie w te strzałeczki jest dość irytujące jeśli robimy coś w większym przedziale kodu.

Algorytmy sprawdzające podpowiadają nam gdzie jest błąd jeśli w trakcie klepania kodu mamy czerwony kolor - to znaczy że coś jest nie ten tego... Działanie tego jednak pozostawia wiele do życzenia. Niejednokrotnie poprawny kod był źle interpretowany tylko z powodu braku nowej linii.

Po dłuższym użytkowaniu przyzwyczaimy się do wymogów tego algorytmu i pamiętamy już o jego kaprysach :)

Jeśli macie jakieś problemy z obsługą nowego edytora piszcie o nich w komentarzach, w miarę możliwości postaram się je opisać i wyjaśnić.


10010010001000101010111011101011010101011100111101111000011011100010111011011100011111000010101010101010111001110000000011001110101111000111110

Napisano już 2 komentarze/y. Dyskusja powoli się rozwija...
Już teraz przyłącz się do dyskusji i dodaj nowy komentarz


Podoba ci się modyfikacja sekcji komentarzy - opis znajdziesz tutaj: Tuning komentarzy

Rufus pisze...

Mam problem z wersją mobilną. Kiedy już poustawiam wszystko w kreatorze, fonty, własne tło i nagłówek, wszystko jest w najlepszym porządku. Przechodzę do edycji kodu, by dodać m.in. wcięcia do akapitów i wtedy wersja mobilna wraca do najprostszego szablonu. Bladego pojęcia nie mam dlaczego tak się dzieje. Jak to naprawić? Czy trzeba ustawiać wszystko ręcznie? A może zrezygnować z dodatków pokroju wcięcia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

MADAME LIPSTICK pisze...

Niestety i ja mam duży problem. Samo okienko wyszukiwania po wciśnięciu CTRL+F wyskakuje, ale kiedy próbuję wyszukać jakikolwiek kod po wciśnięciu ENTER , to nic mi nie pokazuje. Strzałka cały czas jest w jednym miejscu i nic się nie dzieje :( Nie mam zielonego pojęcia co jest grane?

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania i wyłapywania ew. błędów... Twoje IP: